Hanya.. Konya.. Alanya...

Türkiye'de spora yatırım yapan belediyelerin yaklaşık yüzde 95'i sadece futbola ilgi duyarken, son yıllarda ülkenin tartışmasız bir numaralı turizm merkezi konumuna gelen Alanya'da farklı ve güzel şeyler oluyor. İstanbul gibi bir mega kentin yanı sıra, başkent Ankara ve daha pek çok ilin belediye başkanları geniş maddi olanaklarını, milyarları, hatta trilyonları çoğunlukla siyasi amaçlar doğrultusunda, altyapıya önem vermeksizin futbola kanalize ederken, Alanya Belediye Başkanı Cengiz Aydoğan diğerlerinden çok farklı bir yol izliyor.
Devletin Alanya'da yapımı yılan hikayesine dönen ve yıllardır tamamlanamayan spor tesisi inşaatları (25 bin kişilik stadyum, kapalı yüzme havuzu, spor salonu) kaderine terk edile dursun, bu büyük turizm beldesinin gerçek spor ve sporcu dostu Başkanı Aydoğan, sınırlı olanaklarıyla Türk sporuna uluslararası düzeyde her yıl yeni etkinlikler sunuyor. Turizmin yanı sıra birkaç yıldır önemli spor organizasyonlarına ev sahipliği yapmanın gurunu yaşayan Alanya, dünya çapında spor aktiviteleriyle dostluk ve kardeşlik bağlarının geliştirilmesini, değişik kültürlerin birbiriyle kaynaşmasını sağlıyor. Bu konuda deneyimli bir kadro oluşturan Başkan Aydoğan, Dünya Erkekler Plaj Voleybolu Şampiyonası'nın bir ayağının yanı sıra Uluslararası Triatlon, Rafting Triatlon - Dağ Bisikleti, Nehir Kayağı ve bu yıl dördüncüsü düzenlenip bugün sona erecek olan "Handball Open" organizasyonları ile Alanya'nın ve Türkiye'nin dünyaya tanıtımını en güzel şekilde gerçekleştiriyor. Hem de dünyanın Türkiye'ye bakış açısının hiç de olumlu olmadığı bu dönemde...
Alanya Belediyesi'nin bu başarılı çalışmalarında, yakın zamanda Türk sporunda örnek olacağına inandığımız Sivil Toplum Örgütleri'nin de katkısının önemi büyük.
Alanya Kültür Spor Eğitim Derneği (AKSED), Alanya Turizm İşletmeleri Derneği (ALTİD) ve Alanya Ticaret Sanayi Odası (ALTSO) bu alanda finansman sağlayan örgütler.
İlçedeki uluslararası spor etkinlekleri böylelikle bir anlamda Alanya halkının tasarrufuyla gerçekleştirilmiş oluyor.
Başkan Aydoğan, işyerlerinin katkısını bu şekilde sağladıktan sonra, özellikle Kleopatra Plajı çevresini herkesin faydalanabileceği amatör spor alanlarıyla donatmış durumda. Yedi ülkeden 75 takımın mücadele ettiği Sokak Hentbolu Turnuvası da işte bu yemyeşil alanlarda gerçekleştirildi. İlk yıl 28, ikincisinde 32, geçen yıl 38 takımın yer aldığı turnuvada, bu yıl katılım rekoru kırıldı.
Hentboldan sonra sırada şimdi Triatlon ve Dünya Plaj Voleybolu Şampiyonası var. Bu arada dikktamizi çeken bir başka olay da, her plajda bulunan "Beach Volley" alanları oldu. Belediye'nin talimatıyla bu sahalar; filesi, direkleri ve çizgileriyle gün boyu ücretsiz kullanıma açık. Ancak bu alanlara pek ilgi olmadığını da buradan hemen iletmek gerek.
Dünya Şampiyonası gibi çizgi ötesi bir organizasyonun düzenlendiği büyük bir merkezde insanların Beach Volley'e katkısının sağlanması, altyapı oluşturulması şart.
Bu konuda Alanya GSGM İlçe Müdürlüğü ile Voleybol Federasyonu'na görev düşüyor. Türkiye bu önemli organizasyonu sadece düzenlemekle yetinmemeli, daha önceki bir yazımda da belirttiğim gibi zirveyi zorlayacak sporcular yetiştirmeli...

Haberi Radikal Serverlarından Görmek İçin Buraya Tıklayın