Siyasette Cengiz Aydoğan

 

* Milletvekili seçilen ilk Alanya Belediye Başkanı.

* DYP’nin ilk Alanya Belediye Başkanı.

* İki değişik partiden üyesiz,kayıtsız,delegesiz,önseçimsiz 5 kez oybirliğiyle aday gösterildi,4 kez Alanya bölgesinde sandıktan 1. çıkmayı başardı.

* Parti yöneticisi,belediye başkan adayı,belediye başkanı,milletvekili adayı olarak mücadele verdiği 1 referandum ve 8 seçimin 8'inde Alanya bölgesinde 1.lik mutluluğunu partilileriyle birlikte yaşadı.

* Başarılması imkansız denilen zor bir imar uygulamasıyla tapularının %42 sini aldığı Alanyalılar, O’na  güvendiklerini ve inandıklarını 4 kez O’nu sandıktan Alanya bölgesinde 1. çıkararak gösterdiler.

2002 milletvekili genel seçimlerinde Alanya'dan %23 oy alınarak 1. parti olundu, Türkiye genelinde %5.12 alınarak baraj altı kalınmıştı.

* 1989’da Alanya Belediye Başkanı seçilince; halkın gösterdiği sevgi ve güvene layık olabilmek için tüm mühendislik-mimarlık faaliyetlerini tasfiye etti.Yaklaşık 14 yıl hiçbir özel iş ve yatırım yapmayarak Türk siyasetinde nadiren görülebilen örnek bir davranış sergiledi.

* Belediye başkanı ve milletvekili olarak üretken, verimli ve faydalı siyaset yaptı.Döneminde imar,altyapı,enerji,ulaşım,eğitim,spor,kültür,turizm,tanıtım ve benzeri pek çok alanda baraj,tünel,köprü,yol,otoyol,çevre yolu,su,atık su projeleri gibi sayısız proje Alanya gündemine kazandırıldı.

* Karşısında mücadele edip çaresiz kalanların kendisine yönelttiği her türlü haksızlığa,yalana,iftiraya,karalamaya,saptırmaya,tehdide,şantaja sadece ve sadece hoşgörüyle,sabırla ve gayretle çalışarak cevap verdi.Onları ise CENAB-I HAK’ka  havale etti...