Siyasette Cengiz Aydoğan

 

* Milletvekili seçilen ilk Alanya Belediye Başkanı.

* DYP'nin ilk Alanya Belediye Başkanı.

* İki değişik partiden üyesiz,kayıtsız,delegesiz,önseçimsiz 5 kez oybirliğiyle aday gösterildi, 4 kez Alanya bölgesinde sandıktan 1. çıkmayı başardı.

* Parti yöneticisi, belediye başkan adayı,belediye başkanı, milletvekili adayı olarak mücadele verdiği 1 referandum ve 8 seçimin 8'inde Alanya bölgesinde 1.lik mutluluğunu partilileriyle birlikte yaşadı.

* Başarılması imkansız denilen zor bir imar uygulamasıyla tapularının %42'sini aldığı Alanyalılar, Ona  güvendiklerini ve inandıklarını 4 kez Onu sandıktan Alanya bölgesinde 1. çıkararak gösterdiler.

2002 milletvekili genel seçimlerinde Alanya'dan %23 oy alınarak 1. parti olundu, Türkiye genelinde %5.12 alınarak baraj altı kalınmıştı.

* 1989'da Alanya Belediye Baikanı seçilince; halkın gösterdiği sevgi ve güvene layık olabilmek için tüm mühendislik-mimarlık faaliyetlerini tasfiye etti. Yaklaşık 14 yıl hiçbir özel iş ve yatırım yapmayarak Türk siyasetinde nadiren görülebilen örnek bir davranış sergiledi.

* Belediye başkanı ve milletvekili olarak üretken, verimli ve faydalı siyaset yaptı. Döneminde imar, altyapı, enerji, ulaşım, eğitim, spor, kültür, turizm, tanıtım ve benzeri pek çok alanda baraj, tünel, köprü, yol, otoyol, çevre yolu, su, atık su projeleri gibi sayısız proje Alanya gündemine kazandırıldı.

* Karşısında mücadele edip çaresiz kalanların kendisine yönelttiği her türlü haksızlığa, yalana, iftiraya, karalamaya, saptırmaya, tehdide, şantaja sadece ve sadece hoşgörüyle, sabırla ve gayretle çalışarak cevap verdi. Onları ise CENAB-I HAK'a  havale etti...